“Harry Potter” – seria, która nigdy się nie znudzi!

O “Harrym Potterze” słyszeli chyba wszyscy. Choć seria ta cieszy się ogromną popularnością i wciąż bije wszelkie rekordy sprzedaży, to wiele osób dalej nie przeczytało nawet pierwszego tomu. A szkoda, bo napisane przez J.K. Rowling książki wciąż pozostają wyśmienitą lekturą, która wpasuje się w gusta zarówno dzieci i młodzieży, jak i tych dorosłych czytelników. Dlaczego Harry Potter ze strony www.taniaksiazka.pl wciąż nie nudzi się kolejnym pokoleniom czytelników?

Magiczny świat to nie wszystko

Choć “Harry Potter” należy do gatunku fantastyki, a J.K. Rowling udało się wykreować niezwykle interesujący świat pełen magii i czarodziejów, to zdaniem większości literaturoznawców główną zaletą serii są zawarte w niej uniwersalne motywy. Cykl uczy czytelników o tym, czym tak naprawdę jest przyjaźń i miłość, a także jak ważna jest walka dobra ze złem i aktywne sprzeciwianie się temu ostatniemu. Wreszcie seria uczy też o znaczeniu odwagi i lojalności, a także innych pozytywnych cech charakteru. Jak widać nie jest to nic skomplikowanego czy nadmiernie trudnego, ale może właśnie dlatego “Harry Potter” trafia do czytelników w różnym wieku, ale i z różnych kultur. W końcu opisane powyżej wartości są uniwersalne i stanowią sedno twórczości J.K. Rowling. Napisane przez nią książki są przecież bardzo proste, ale jakże wciągające i pouczające, a przy tym łatwe do zrozumienia dla wszystkich. Co istotne, nie ocierają się one o banał, a autorka nie traktuje swoich czytelników po macoszemu, dzięki czemu można w łatwy sposób wejść w świat powieści i dać się porwać fascynującej fabule.

“Harry Potter” to lektura dla każdego

Wspomnieliśmy już, że “Harry Potter” to lektura dla każdego. Nie ma co się dziwić – już postać tytułowego młodego czarodzieja, sieroty z tragiczną przeszłością i misją do wypełnienia, budzi współczucie czytelników i pozwala im się łatwo utożsamić. Trzeba pochwalić J.K. Rowling za doskonałą konstrukcję głównych bohaterów. Nie tylko są oni napisani w wiarygodny sposób, ale też pozostają niezwykle fascynującymi postaciami, o których losach aż chce się dalej czytać. Duża w tym zasługa nie tylko talentu brytyjskiej aktorki, ale też serii filmów fabularnych. Kinowe przygody “Harry’ego Pottera” wypromowały powieści Rowling i przysporzyły im wielu nowych fanów, którzy po obejrzeniu filmów postanowili sięgnąć po książki. Wielu fanów serii zaczęło swoją przygodę ze światem magii właśnie w ten, a nie inny sposób, a lektura książek nauczyła ich, że czytanie wcale nie musi być nudne!