Harry Potter w 2021 roku – czy wciąż warto go czytać?

Pierwsza część serii “Harry Potter” została wydana w 1997 roku, a ostatnią, siódmą część J.K. Rowling skończyła pisać dopiero w 2007 roku. Przez te dziesięć lat cykl o przygodach młodego czarodzieja stał się międzynarodowym bestsellerem i wywarł ogromny wpływ na literaturę dziecięcą i czytelnictwo. Młodzież uczyła się na “Harrym Potterze”, że czytanie wcale nie musi być nudne, a coraz to kolejne powieści były pochłanianie w tygodnie lub dni, nawet jeśli ostatecznie części serii miały po ponad 1000 stron. Czasy jednak się zmieniają, a po “Harry’ego Pottera” sięgamy coraz rzadziej. Czy książki J.K. Rowling są warte uwagi w 2021 roku?

Harry Potter to ponadczasowa lektura

To prawda, że pod niektórymi względami “Harry Potter” może wydawać się przestarzały, szczególnie jeżeli wziąć po uwagę kwestię tożsamościowo-rasowe (w końcu w odpowiedzi na liczną krytykę Rowling po latach przyznała, że Hermiona ma czarną skórę, a Dumbledore jest gejem), ale ostatecznie seria zawiera na tyle dużo ponadczasowych elementów, że wciąż stanowi pasjonującą i wartościową lekturę. Książki Rowling są wypełnione uniwersalnymi motywami literackimi i pokazują młodszym i starszym czytelnikom siłę przyjaźni, czy kwestie walki dobra ze złem. Opowieść o młodym czarodzieju jest doskonale skonstruowana, a wykreowany przez Rowling świat wciąż czaruje czytelników niezwykłością. Chyba każdy z nas chciałby choć na chwilę przenieść się do Hogwartu, a czar “Harry’ego Pottera” wciąż trafia do najmłodszych czytelników, w tym współczesnych dzieci. Warto przy tym zauważyć, że na podstawie serii nakręcono też popularne filmy, które się godnie zestarzały i wciąż są fenomenalnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Wielu młodych czytelników sięga po “Harry’ego Pottera” właśnie po zobaczeniu wspomnianych filmów, a lektura książek stanowi dla nich okazję do ponownego spotkania z ulubionymi postaciami.

Czy Harry Potter sprawdził się jako lektura szkolna?

Choć obecnie “Harry Potter” nie widnieje na liście lektur obowiązkowych, to jeszcze kilkanaście lat temu uczniowie szkół podstawowych czy nieistniejących już gimnazjów byli zmuszani do czytania pierwszej części serii. Co ciekawe, większość z nich robiła to z własnej woli, a “Harry Potter” pozostaje jedną z najbardziej uwielbianych lektur szkolnych! Taka popularność nie wzięła się znikąd i może być najlepszym dowodem na geniusz J.K. Rowling oraz literacką jakość serii. W końcu nieprzypadkowo miliony czytelników z całego świata zakochały się w “Harrym Potterze” – a ty możesz być wśród nich!