Harry Potter

Kim jest Harry Potter wie chyba każdy (https://www.taniaksiazka.pl/seria/harry-potter). Bohater siedmiu powieści autorstwa J.K. Rowling, opowiadających o przygodach nastolatków w świecie magii i tajemnic. Tytułowy młody adept sztuki magicznej wraz z dwójką najbliższych sobie przyjaciół musi stawić czoła złu w swoim świecie, którego reprezentantem jest najpotężniejszy czarnoksiężnik – Lord Voldemort, pragnący absolutnej władzy nad wszystkim i wszystkimi. Nastoletni bohaterowie muszą stawić czoła wielu niebezpieczeństwom, które czyhają na nich w ponurym świecie, a na swojej drodze spotkają najwybitniejsze postacie ze świata magii.

Kultowa seria

Już premiera pierwszej części powieści spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem przez krytyków literackich oraz miliony czytelników z całego świata. Ogromny pozytywny odbiór wśród młodych odbiorców sprawił, że seria uznawana jest za jedną z najważniejszych pozycji wśród szerokiego gatunku literatury młodzieżowej. Do 2018 roku, sprzedano aż 500 milionów egzemplarzy książek (jest to najwyższy wynik wśród cykli powieściowych) i przetłumaczono je na aż 80 różnych języków, w tym oczywiście na polski. Dzieła autorstwa J.K Rowling w latach 2001-2011 doczekały się również filmowych ekranizacji w postaci ośmiu pełnometrażowych filmów, które tak jak i książki osiągnęły ogromny światowy sukces.

Saga o Harrym Potterze opisana jest w aż siedmiu tomach wydawanych od 1997 do 2007 roku, których kolejność jest następująca:

  • Harry Potter i Kamień Filozoficzny” 1997
  • ”Harry Potter i Komnata Tajemnic” 1998
  • ”Harry Potter i więzień Azkabanu” 1999
  • ”Harry Potter i Czara Ognia” 2000
  • ”Harry Potter i Zakon Feniksa” 2003
  • ”Harry Potter i Książe Półkrwi” 2005
  • ”Harry Potter i Insygnia Śmierci” 2007.

Książka dla każdego

Cykl należy do rodzaju powieści młodzieżowej i reprezentuje gatunek fantasy. Książki są kierowane do młodych dorosłych, ale z pewnością zainteresuje każdego – i młodszych, i starszych, a każdy czytelnik może wyciągnąć z lektury coś dla siebie. Przykładowo z zachowań lub postaw bohaterów, wnioski lub też wzorce może wyciągnąć i osoba dojrzała i świadoma świata, jak i osoba młoda, która doskonale jest w stanie utożsamić się z bohaterami w podobnym wieku.

Idealne na prezent

Jeżeli ktoś nie ma pomysłu na prezent na dowolną okazję – czy to święta czy to na urodziny osoby w dowolnym wieku – Harry Potter jest świetną odpowiedzią na tę potrzebę. Wręczenie jako prezent pierwszej części sagi, z pewnością zadowoli każdego i bardzo możliwe że zachęci kogoś do sięgnięcia po kolejne części.